Partneri

Logo PetržalkaŠŠKHájenkaMestská knižnicaLogo Art PegasUIPŠ logoRun for FunKrúžky v škole

MENU

Galérie fotiek

INTERNETOVÁ ŽIACKA

Akcie a podujatia

2. polroku školského roka 2017-2018

 

 

Didaktické hry

01 Dh18 02 Dh18 03 Dh18 04 Dh18

          V pondelok 25.júna 2018 sme zorganizovali Didaktické hry pre žiakov 1.stupňa. Žiaci po triedach riešili na stanovištiach rôzne úlohy – z dopravnej výchovy, zdravotnej prípravy a svoje zdatnosti si zmerali aj behom cez prekážkovú dráhu. Musíme pochváliť všetkých žiakov, hlavne našich prváčikov, ktorí úspešne súťažili so staršími žiakmi, snažili sa všetci. V riešení úloh z dopravnej výchovy boli najúspešnejší žiaci 2.C a 2.D triedy, v zdravotnej príprave sa na 1. mieste umiestnila 2.A trieda a v prekážkovom behu to bola 2.C trieda.

  

Koncoročný výlet

01 Kv18 02 Kv18

          Žiaci 5.B a 8.B triedy v dňoch 25. až 27. júna 2018 vycestovali za dobrodružstvom do Krpáčova. Hry na skvele vybavenom ihrisku pred chatou, dve túry po okolitom prostredí, gúľanie sa po tráve, zbieranie lesných jahôd a plašenie medveďov zvončekmi bude určite príjemne v spomienkach rezonovať veľmi dlho.

          Žiaci, pani učiteľky aj rodičia boli spokojní a tešia sa, čo ich čaká nabudúce.

 

Exkurzia do Hvezdárne a Planetária v Brne

01 EdhvbK 02 EdhvbK 03 EdhvbK 04 EdhvbK
  05 EdhvbK 06 EdhvbK  

           V piatok, 16. júna 2018 sme sa so žiakmi 6. – 9. ročníka rozhodli cestovať za hranice všedných dní. Zdá sa vám, že Brno nie je až tak exotické, aby sme mali takéto smelé vyhlásenia? To môže povedať len ten, kto ešte nenavštívil Hvezdáreň a planetárium v Brne a zábavný vedecký park VIDA.

          Séria špeciálnych projektorov v kombinácii s počítačmi vykúzlili na 17 metrovej ploche verný model vesmíru. Bolo to úchvatné a romantické súčasne. Vo VIDA centre je opak pravdou...nielen, že tu nie je zakázané dotýkať sa vystavených exponátov, je priam žiaduce sa ich dotýkať! Jedná sa o 170 interaktívnych exponátov, vďaka ktorým sa naučíme ako funguje svet okolo nás.

          Fakt zábava!

 

Dejepisná exkurzia

 

          Dejepisná exkurzia, ktorá sa uskutočnila v stredu 13. júna 2018, bola odmenou pre účastníkov 18. ročníka súťaže Historia magistra vitae pod názvom "Dejiny písané vodou". Žiaci navštívili hrad Beckov, múzeum v Čachticiach, ako aj podzemné katakomby, slovenské miniatúry hradov a stavieb v Podolí. Okrem žiakov našej školy sa exkurzie zúčastnili aj žiaci z niektorých iných petržalských škôl. Na dopravu autobusom prispel v sume 300€ Miestny úrad Bratislava - Petržalka.

          Ďakujeme. 

 

Proforientácia pre žiakov 8. ročníka

 

          V dňoch 12. až 14. júna 2018 sa žiaci ôsmeho ročníka, ktorých rodičia súhlasili, absolvovali skupinovú aktivitu “Prvý pohľad na voľbu SŠ“. Žiaci sa dozvedeli o činiteľoch (faktoroch), ktorú sú dôležité pre rozhodovací proces pri výbere SŠ. Aktivizujúcimi metódami sa prehlbuje sebapoznávanie žiakov. Výsledkom je, že žiaci si formulujú prvotné oblasti budúceho štúdia, nad ktorými budú ďalej uvažovať, vyhľadávať si a získavať ďalšie informácie.

          Aktivitu zabezpečila výchovná poradkyňa školy Mgr. Kováčechová a uskutočnila sa v spolupráci s CPPPaP, konkrétne s PhDr. Kurilovou, ktorej veľmi pekne ďakujeme za profesionálny prístup a poradenstvo našim žiakom a pomoc rodičom.

  

Petržalská superškola

01 Pss0618 02 Pss0618 03 Pss0618

          V pondelok 4. júna 2018 sa ukončil piaty ročník projektu Petržalská superškola, prednáškou pre žiakov 9. ročníka na tému "Mosty v Bratislave a na Slovensku". Prednáška bola veľmi poučná a zaujímavá. Žiaci sa dozvedeli o histórii, architektúre, význame a výstavbe Bratislavských mostov.

 

Medzinárodný deň detí

 05 Mdd18

          Piatok 1. júna 2018 strávili žiaci z 5.A a 5.B triedy netradične. Vozili sa vláčikom Prešporáčikom po historickom centre Bratislavy. Zastavili sa aj na bratislavskom hrade a cestou počúvali výklad známeho slovenského spisovateľa Ľubomíra Feldeka.

          Na záver sa zastavili na osviežujúcej zmrzline.

 

 

Škola v prírode 

01 ŠvP6C 02 ŠvP6C

          Žiaci zo 6.C, 7.A a 7.B zažili v termíne 27. mája až 2. júna 2018 týždeň bohatý na zážitky v krásnej prírode na brehu rieky Hron nedˇaleko Žarnovice. V okolí navštívili ovčiu farmu, Zoo-zveropark, poznatky z histórie si prehĺbili na Hrade Revište. V programe bola zahrnutá vodácka ukážka na Hrone, zdravotnícka prednáška a spoznávanie práce záchranárov rýchlej zdravotnej služby, nočný pochod v hlbokom lese, na MDD sa uskutočnila športová olympiáda. Počasie bolo príjemné, letné. Všetci si týždeň užili naplno a odniesli si plno krásnych zážitkov.

  

Petržalská superškola - výlet

01 Pssv 02 Pssv 03 Pssv 04 Pssv

           V dňoch 28. až 31. mája 2018 sa konalo záverečné stretnutie najlepších - ocených žiackych tímov, zložených z troch členov vo Vysokých Tatrách – Tatranskej lesnej. Z našej školy sa ho zúčastnili žiačky 7.A triedy Veronika Belišová, Yvetta Balčáková a Sarah Trangelová spolu s p. uč. Kováčechovou, ktorá spolu s. uč. Sedláčkom odborne dievčatám pomáhali.

          Družstvo našich žiačok v silnej konkurencii petržalských siedmakov obsadilo za svoj projekt „Obnoviteľné zdroje energie“ 3. miesto! V rámci sústredenia prebehli prezentácie ocenených tímov, odborné prednášky, ale aj výlety do prekrásnej tatranskej prírody, a to na Štrbské pleso, Popradské pleso, Skalnaté pleso a čerešničkou bol výlet na Lomnický štít.

          Našim oceneným žiačkam srdečne blahoželáme!

  

Hodina meteorológie 

01 Hm 02 Hm 03 Hm 04 Hm

          V stredu 23. mája 2018 prišli k žiakom 5.A triedy na hodinu geografie pracovníci SHMÚ v Bratislave. Piataci sa práve teraz učia o počasí, čo je aj náplňou práce hydrometeorológov a klimatológov, ku ktorým patrí aj mamka Katky Mikulovej, žiačky 5.A, klimatologička Mgr. Katarína Mikulová, PhD.

          Spolu so svojím kolegom v zaujímavej besede rozprávali žiakom o klimatických zmenách na Zemi, o rekordoch Slovenska v teplotách, zrážkach za posledných sto rokov, o veterných smrštiach a ďalších zaujímavostiach práce klimatológov.

 

 

Prednáška o bankovníctve

 

          V utorok 22. mája 2018 absolvovali naši deviataci v rámci projektu Petržalská superškola prednášku na tému "Bankovníctvo". Prednáška bola pre všetkých veľmi zaujímavá, pretože sa dozvedeli nielen o dôležitosti plánovania finančných pohybov, sporenia, ale aj o platobných kartách, ich ochrane, využívaní, ale aj o číhajúcich nástrahách a ich zneužívaní. Tiež sa dozvedeli informácie o tom, aké je dôležité vytvárať si svoj finančný plán a rezervy už teraz, aby sa v budúcnosti vyhli zbytočnému zadlžovaniu a nepríjemným situáciám.

          Deviatakom sa prednáška veľmi páčila, čoho dôkazom bolo aj nespočetné množstvo položených otázok na prednášajúceho.

 

Exkurzia do Cernu

01 EdC 02 EdC 03 EdC 04 EdC
  05 EdC 06 EdC  

          V dňoch 23. - 26. mája 2018 sa naši žiaci ôsmeho a deviateho ročníka zúčastnili vynikajúcej exkurzie do Cernu, Ženevy a Chamonix.
          Exkurzia sa začala návštevou Cernu - Európskej organizácie jadrového výskumu, kde Dr. Chochula a jeho kolegovia oboznámili našich žiakov s najnovšími objavmi, výskumami, ale aj históriou, oceneniami organizácie a previedli ich po jej priestoroch. Žiaci sa dozvedeli veľké množstvo zaujímavých informácií, ktoré určte budú prínosné pri ich ďalšom štúdiu a možno aj pri výbere ich povolania. Z Cernu sa presunuli do Ženevy, kde si prezreli centrum mesta, povestný Ženevský gejzír v Ženevskom jazere a vystúpali na vyhliadkovú vežu katedrály sv. Petra, odkiaľ bol nádherný výhľad na celé mesto a jeho okolie. Po osobnom voľne sa presunuli na ubytovanie. Ráno sa autobusom odviezli do Chamonix, kde sa lanovkou vyviezli na vrchol Brevent a uskutočnili fyzikálny pokus, ktorým zistili - namerali teplotu varu vody v nadmorskej výške 2000 m a to 87°C.  V popoľudnajších hodinách sa historickou električkou odviezli do údolia ľadovca, kde si prezreli úžasný ľadovcový kaňon. Po osobnom voľne v malebnom Chamonix sa vo večerných hodinách vybrali na cestu domov.

          Ďakujeme p. uč. Kováčechovej a p. uč Babušekovi za zorganizovanie tejto úžasnej a veľmi náučnej exkurzie.

 

Konferencia EKO-LOGICKY

01 Kel 02 Kel

          V stredu 23. mája 2018 sme zavítali na 3. ročník študentskej ekologickej konferencie "EKO-LOGICKY doma aj v škole". Tento rok sa niesol v názve "Neutop sa v odpadoch" a presne tomu sa venovali aj naši 4 zúčastnení žiaci.

          Študenti prezentovali svoje práce, školské projekty a všemožné spôsoby, akými prispeli k lepšej udržateľnosti nášho prostredia a tiež k ochrane prírody. Naši žiaci odprezentovali skvelé práce a  po následnom vyhodnotení sa našej siedmačke Sarah Trangelovej podarilo získať 1. miesto za prezentáciu o téme ZERO WASTE.

          Pokiaľ sa o téme chcete dozvedieť viac, kontaktujte nás e-mailom a my vám víťaznú prezentáciu pošleme.

 

Škola v prírode - Vrútky

01 ŠvP18On 02 ŠvP18On 03 ŠvP18On

          V týždni od 14. do 18. mája 2018 sa žiaci z tried 2.C, 3.D a 4.D (spolu 36) spolu s pani učiteľkami a vychovávateľkami zúčastnili pobytu v škole v prírode vo Vrútkach v hoteli Junior, obklopení krásnymi lesmi a prírodou Malej a Veľkej Fatry.

          Lúčenie s rodičmi (aj prvý večer) boli ťažšie, veď mnohí boli na pár dní od seba odlúčení prvýkrát. Smútok však skoro pominul a deti s úsmevom na tvári zvládali každý deň bez problémov. Každý deň sme dopoludnie venovali učeniu a odpoludnie rôznym zaujímavým aktivitám: absolvovali sme turistickú vychádzku ústím Kamennej doliny, v meste Martin sme navštívili Múzeum Andreja Kmeťa, kde sme si pozreli expozíciu „Príroda Turca“. Nové, moderné, interaktívne diorámy s biotopmi sa oplatí vidieť, lebo sú skvelou prezentáciou prírodných spoločenstiev. Blízko nášho hotela sme si počas prechádzky pozreli pamätník dvoch mladých vojakov padlých v 2. svetovej vojne. Ich príbeh je stále symbolom verného priateľstva.

          Pobyt v škole v prírode sa deťom páčil, domov si priniesli diplomy, malé suveníry a mnoho zážitkov a nových skúseností.

 

 

Chemická show

01 Chs 02 Chs 03 Chs 04 Chs

          V utorok 22. mája 2018 sa uskutočnila Chemická show pre žiakov 6. a 7. ročníka. Žiaci videli zaujímavé a efektné chemické pokusy s takými chemikáliami, ktoré na škole nemôžeme skladovať. Vyrobili si napríklad sliz, tekutý piesok, chamaleónovú kvapalinu a na záver "buchli" vodíkový balón.

          Show bola veľmi zaujímavá a poučná.

 

Návšteva viedenskej ZOO

01 Nvz 02 Nvz 03 Nvz 04 Nvz
05 Nvz 06 Nvz 07 Nvz 08 Nvz

          Vo štvrtok 3. mája 2018 navštívili žiaci 5.A, 5.B a 6.A so svojimi triednymi učiteľkami ZOO vo Viedni, v ktorej sú zastúpené takmer všetky druhy zvierat. Prehliadli si tropikárium, terárium, ocenárium, pandy, tulene, koaly a ostatné zvieratá. Veľkou atrakciou bolo kŕmenie tuleňov a prehliadka nového pavilónu bielych medveďov. Okrem nádherných záhrad v areáli Schoonbrunnu navštívili aj Wagenburg – výstavu kočov a vozov cisárskej rodiny Habsburgovcov. Videli tu vystavené jazdecké odevy, uniformy, livreje a konské postroje. Výstava bola otvorená pri príležitosti 300. výročia narodenia panovníčky Márie Terézie.

 

 

Bibiana

01 B 02 B 03 B

           V utorok 24. apríla 2018 strávili žiaci piateho ročníka 3 vyučovacie hodiny v BIBIANE. Najprv sa stali súčasťou plastického leporela na výstave HOP! POP UP – v povesti Márie Ďuríčkovej o bratislavských rybároch z čias panovania Márie Terézie.

          Ďalšiu hodinu si upevňovali svoje doterajšie vedomosti z geografie  na výstave "Až naprší a uschne". Výstava predstavuje jedinečnosť zemskej atmosféry hravou formou. Žiaci sa dozvedeli viac o slnečnej sústave, zložení zemskej atmosféry, o cyklónoch a tornádach, kolobehu vody či predpovedi počasia. Vyskúšali si, ako znie ľudský hlas v atmosfére hélia pomocou hlasového modulátora, ale aj nádherné ticho vo vesmíre, spôsobili malú potopu sveta alebo pomocou dynama zase vyrobili magnetické pole.

          Vďaka nápaditému vizuálnemu spracovaniu nakoniec využili svoju kreativitu a fantáziu na ďalšej výstave "Stoličkovanie". Stoličku poznáme hlavne ako predmet na sedenie. Keď však prekročíme jej sedacie možnosti, zistíme, že nám ponúka oveľa viac. Tento kus nábytku sa zrazu stal hrou pre malých i veľkých.

 

 

Cirkus LamPam Tantalóne

01 Clpt 02 Clpt

          V utorok 10. apríla 2018 navštívili žiaci 5.A a 5.B Štúdio L+S, kde videli divadelné predstavenie hercov Divadla LUDUS – Cirkus LamPam Tantalóne.
          Cirkus LamPam Tantalóne je príbeh o posledných troch klaunoch na svete, ktorí nemajú svoj cirkus a ani svoje publikum či miesto, kde postavia cirkus. Všade vládne Kráľovná Nuda a má moc nad každým obyvateľom. Len tí, čo sú tvoriví, dostanú sa z jej chápadiel.

          Klauni boli šikovní a nad Nudou rafinovaným spôsobom a svojou tvorivosťou zvíťazili a svet od jej intríg a čarov zachránili.

 

Skús pokus

01 Sp

          V nedeľu 8. apríla 2018 sa žiaci Michal Varšányi, Ladislav Trnka a Andrej Pokorný z 8.B triedy zúčastnili súťaže "Skús pokus". Žiaci vymysleli a demonštrovali chemický pokus s bežne dostupnými surovinami. Zrealizovaný pokus zachytili na krátke video, ktoré poslali do súťaže. Video nepostúpilo do užšieho výberu, no napriek tomu žiaci prejavili veľkú snahu, kreativitu a záujem o predmet.

 

 

Zápis do 1. ročníka 2018-2019

01 Zdpr1819 02 Zdpr1819 03 Zdpr1819 04 Zdpr1819
05 Zdpr1819 06 Zdpr1819 07 Zdpr1819 08 Zdpr1819

          V piatok a v sobotu 6. a 7. apríla 2018 sa tak ako na všetkých petržalských školách, aj na tej našej, konal slávnostný zápis detičiek do prvého ročníka budúceho školského roka. Pani učiteľky veľmi pekne vyzdobili triedy, nachystali milé darčeky a zápis sa mohol začať. Niektoré krásne zaspievali, zarecitovali básničky, popísali aj pokreslili. Celý zápis sa niesol v príjemnej atmosfére – zapísali sme až 120 prváčikov, domov sa nechcelo nielen deťom, ale ani ich rodičom.

          Tešíme sa na september!

 

Marec - mesiac knihy

01 Mmk 02 Mmk 03 Mmk 04 Mmk
05 Mmk 06 Mmk 07 Mmk 08 Mmk

          V knižnici na Prokofievovej ulici sa v pondelok 26. marca 2018 zoznámili žiaci 1.D a 2.D triedy s knihou od Kataríny Kerekesovej "Mimi a Líza". Mimi je nevidomé dievča, ktorému pomáha jej kamarátka Líza. Ako žijú ľudia, ktorí nevidia, sme si vyskúšali aj my. Plnili sme rôzne úlohy so zaviazanými očami. Riadili sme sa iba pokynmi, ktoré sme počuli, alebo hmatom. Bolo to pre nás náročné. Hodina v knižnici rýchlo ubehla a už sa tešíme na ďalšie stretnutie. 

  

Múzeum dopravy

01 Md18 02 Md18 03 Md18 04 Md18

          V stredu 21. marca 2018 navštívili žiaci 5.A a 5.B triedy Múzeum dopravy v Bratislave. Názorne využili svoje vedomosti z dejepisu a zopakovali si tému "O doprave nielen na kolesách" – ako si človek zmenšoval svet.  Najviac zaujali prvé bicykle, autá značky Škoda i staré lokomotívy.

  

15 - roční

01 15r 02 15r 03 15r

          V piatok 16. marca 2018 v Mestskej knižnici na Prokofievovej ulici krstila svoju ďalšiu knihu  pre –násťročných Zuzana Štelbaská, a my z 8.B sme boli pri tom. Zuzana Štelbaská je slovenská spisovateľka, ktorá píše knihy pre deti a mládež. Práve teraz krstila ďalšiu knihu pre tínedžerov 15-roční. Nadviazala na predchádzajúce knihy poviedok Trinásťroční a 14 roční. Rozprávala nám, ako tvorí. Mnohé poviedky majú reálny základ a knižní hrdinovia naozaj na Slovensku žijú. Na krste ako hosť bol prítomný aj budúci nádejný slovenský herec Richard Labuda.

  

Prebuď sa (s) knihou

01 Pssk 02 Pssk 03 Pssk 04 Pssk
  05 Pssk 06 Pssk  

          Žiaci V.A triedy sa vo štvrtok 15. marca 2018 zúčastnili workshopu Mestskej knižnice na Prokofievovej ulici v rámci festivalu "Prebuďsa (s) knihou". Bol venovaný významnému spisovateľovi Roaldovi Dahlovi. Riešením rôznych kreatívnych úloh v skupinách, použitím fantázie, riešením indícií, čitateľských vedomostí, hľadaním informácií z kníh v knižnici i využitím zaujímavostí z internetu, sa dozvedeli veľa nového a zaujímavého o živote a tvorbe autora, ktorého mnohé knihy dostali aj filmovú podobu.

 

Čítame s Osmijankom

01 Čso18 02 Čso18

„Ahoj, ja som Osmijanko. Ty sa ako voláš?“

          S touto otázkou nás privítala postavička Osmijanka v miestnej knižnici na Prokofievovej ulici v Petržalke v stredu 14. marca 2018 pri príležitosti otvorenia výstavy „Čítame s Osmijankom“, ktorá je sprievodnou akciou čitateľskej súťaže. Žiaci 3.D a 4.D sa ocitli v Osmijankovej literárnej záhrade, kde rástli knihostromy a knihokvety, okolo záhrady stál veršoplotík a vinula sa tam cestička prísloví a porekadiel. Osmijanko vo svojej záhrade ukryl otázky s úlohami, ktoré žiaci mali vyriešiť: správne určiť a doplniť príslovia a porekadlá, na  plôtiku usporiadať verše, aby vznikla básnička. V čarovnom strome hľadali známe literárne postavy a nakoniec v „peliešku“ si mohli prezerať a čítať knihy, ktoré Osmijanko ponúkol do tohtoročnej čitateľskej súťaže.

          Výstavou nás sprevádzala riaditeľka súťaže pani Miroslava Biznárová, ktorej touto cestou ďakujeme za príjemný zážitok.

  

Petržalská superškola

 

          V utorok 13. marca 2018 sa konala v rámci projektu Petržalská Superškola posledná šiesta prednáška pre žiakov 8. ročníka s témou "Finančná gramotnosť - ako si správne vybrať úver, hypotéku". Mám účet, čo s ním? Bankovníctvo - výhody, riziká.

 

          Prednášajúci Ing. Marcel Novák, PhD., z ekonomickej univerzity mal pripravenú prednášku zaujímavou formou, doplnenou krátkou prezentáciou, v ktorej sa žiaci okrem iného dozvedeli, čo je inflácia, prečo existujú peniaze, prečo si peniaze nekupujeme v obchode ako všetky ostatné tovary, odkiaľ sa peniaze berú a ako sa k nám vôbec dostanú. Žiaci následne kládli otázky a náš žiak Michal Varšányi z 8.A bol odmenený za položenie druhej najlepšej otázky.

 

 Otvorená hodina pre predškolákov z MŠ

01 Ohppzms18 02 Ohppzms18 03 Ohppzms18 04 Ohppzms18

          V utorok 27. februára 2018  sme v našej škole privítali takmer 80 predškolákov, detičky z materských škôl, pre ktoré naše pani učiteľky pripravili pestrý program. Na hodine s našimi prváčikmi sa pochválili, čo už všetko vedia a naši prváci sa pochválili, čo všetko sa už naučili. Predviedli svoje vedomosti z angličtiny, veľmi ich zaujali zábavné hry na interaktívnej tabuli. Väčšina z nich sa už teší do školy.

  

Petržalská superškola

01 Pss0218 02 Pss0218 03 Pss0318

           V utorok 13. februára 2018 sa uskutočnila v rámci projektu Petržalská superškola ďalšia veľmi zaujímavá prednáška pre žiakov 6. ročníka. Prednášky sa zhostil významný astronóm prof. RNDr. Vladimír Porubčan, DrSc., pracovník Astronomického ústavu SAV. Pútavou formou informoval žiakov o rozdieloch medzi meteoritom, asteroidom, kométou, ako aj o tom, z akého materiálu sú zložené. Vysvetlil, aké meteority z hľadiska zloženia aj veľkosti sa našli na rôznych častiach Zeme, vrátane územia Slovenska. Okrem toho doniesol názorné ukážky úlomkov niektorých meteoritov, porozprával, kde vznikajú a ako rýchlo sa dostanú k nám, na Zem. 

          Žiakov téma veľmi zaujala, o čom svedčí nespočetné množstvo ich zvedavých otázok na pána prof. Porubčana v závere prednášky. 

 

Kde bolo, tam bolo... 

<img src="../fotky/01%20Kbtb.jpg" alt="01 Kbtb" width=